System biblioteczny PATRON oraz Libra NET są programami w pełni kompatybilnymi i zsynchronizowanymi z technologią RFID.

RFID (ang. Radio Frequency Identification) to system automatycznej identyfikacji danych zapisanych w specjalnych układach elektronicznych (nazywanych tagami). Układy te mogą być przymocowane do wszelkiego typu zbiorów bibliotecznych w celu ich identyfikacji poprzez fale radiowe. Technologia ta bywa czasem nazywana radiowym kodem kreskowym. W zależności od układu może on być odczytany z odległości nawet paru metrów oraz poza linią wzroku czytelnika. Układ elektroniczny RFID zawiera co najmniej dwie części. Jedna to zintegrowany obwód odpowiedzialny za przechowywanie i operowanie zawartą informacją, modulację i demodulację sygnału radiowego oraz inne funkcje. Druga to antena odbierająca i wysyłająca sygnał.

System automatycznej identyfikacji pozwala na szybsze, wydajniejsze, a także dokładniejsze zarządzanie zbiorami bibliotecznymi, między innymi ich opracowanie, gromadzenie czy udostępnianie. Zastosowanie technologii RFID w oprogramowaniu naszej firmy wraz z katalogiem internetowym OPAC oraz pełną zgodnością z takimi standardami jak MARC21 czy ISO 2709 plasuje nasze programy biblioteczne w światowej czołówce.

Zastosowanie programów bibliotecznych PATRON lub LIBRA2000 wraz ze sprzętem potrzebnym do obsługi RFID pozwala nie tylko na bardziej efektywną pracę biblioteki, ale także wpływa na poziom jej bezpieczeństwa. Dodatkowo znacznie prostsze, szybsze i mniej wymagające staje się przeprowadzanie skontrum. Ponadto możliwe jest wyposażenie Państwa biblioteki w pełni zautomatyzowane stanowisko samoobsługowe selfcheck oraz stację automatycznych zwrotów książek.

Wśród naszych klientów, którzy wdrożyli system cyrkulacji i zabezpieczenia zbiorów bibliotecznych RFID znajdują się między innymi biblioteki uczelniane:

Biblioteka Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest to pierwsza placówka biblioteczna AGH wyposażona w system RFID, współpracujący z systemem PATRON. Biblioteka udostępnia stanowisko do samodzielnych wypożyczeń (selfcheck) oraz wrzutnię. Rejestracja wypożyczeń i zwrotów z wykorzystaniem tagów RFID może się też odbywać na stanowisku wypożyczeń systemu PATRON. Dodatkowo bibliotekarze dysponują urzadzeniem przenośnym przeznaczonym do wykonywania skontrum oraz wyszukiwania zbiorów na półkach.

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie jest jedną z bibliotek uczelnianych posiadających w pełni wdrożony system RFID, współpracujący z oprogramowaniem LIBRA 2000. Oprócz trzech stanowisk wypożyczeń biblioteka udostępnia również stanowisko do wypożyczeń samodzielnych. Bibliotekarze korzystają z przenośnego czytnika tagów RFID, pozwalającego na łatwe wykonywanie skontrum, sprawdzenia szeregowania zbiorów na półkach oraz wyszukiwanie egzemplarzy.

Przykładowe urządzenia działające w oparciu o technologię RFID firmy ARFIDO:

Stanowisko do samodzielnych wypożyczeń

W wielu bibliotekach, w których wdrożono rozwiązania RFID, czytelnicy mogą korzystać ze zbiorów udostępnianych w tzw. wolnym dostępie.
Mogą swobodnie przeszukiwać zasoby biblioteczne i wybierać pozycje do wypożyczenia. Sam proces wypożyczania zbiorów jest wyjątkowo łatwy i przyjazny zarówno dla bibliotekarzy jak i czytelników.
Wybrane pozycje można wypożyczyć samodzielnie, korzystając z dedykowanego stanowiska do samodzielnych wypożyczeń lub na stanowisku bibliotekarza.

Mobilne skontrum

Porządkowanie zbiorów bibliotecznych to proces czasochłonny i kosztowny, a wielu przypadkach wyłączający dostępność części lub całej biblioteki dla czytelników. Nowoczesne rozwiązania ARFIDO w technologii RFiD umożliwiają wymierne skrócenie czasu potrzebnego na inwentaryzację czy porządkowanie zbiorów. Przeszukiwanie nie wymaga już żmudnego zdejmowania z półki każdej pozycji.
Mobilne skontrum jest bardzo łatwym w użyciu i przyjaznym narzędziem w pracy bibliotekarza umożliwiającym szybkie wyszukiwanie, identyfikowanie i porządkowanie zasobów bibliotecznych.

RFID selfcheck
Mobilne skontrum RFID
RFID selfcheck

Przykładowe urządzenia działające w oparciu o technologię RFID oferowane przez firmę Elibron:

Wrzutnia flexAMH

Oferowana przez firmę Elibron pozwala na całodobowy i samodzielny zwrot wypożyczonych pozycji.

Wrzutnia może być wyposażona w sorter książek na praktycznie nieskończoną ilość działów.

Dzięki konstrukcji modułowej zajmuje ona mało miejsca i w każdej chwili można ją rozbudować. Wrzutnia z sorterem, współpracuje z przenośnikami, które mogą być nachylone lub skrętne.

Wrzutnia może również można rozszerzyć o windę na książki.

Wyposażenie:

  • dwa rodzaje ekranu (dla wrzutni wewnętrznej i zewnętrznej),
  • wandaloodporne szkło zabezpieczające przed wysoką i niską temperaturą, wraz z systemem wentylacji:
    • chroni przed przegrzaniem - przy konkurencyjnym rozwiązaniu (przy wysokim nasłonecznieniu) ekran może być całkowicie czarny,
    • chroni przed niską temperaturą,
    • e\warunki pracy: od +40° do -30°,
  • stopień ochrony przed wodą i kurzem: IP54,
  • drukarka pokwitowań,
  • czytnik kodów kreskowych,
  • czytnik elektronicznych legitymacji studenckich,
  • aktywator pasków elektro-magnetycznych.
Wrzutnia Elibron

Książkomat – remoteLocker

Promuje bibliotekę

remoteLocker™ może być umieszczony w dowolnym budynku w lokalnej społeczności, lub na zewnątrz budynku - co pozwala promować i rozszerzać swoje usługi do czytelników, którzy mieszkają dalej od swojej biblioteki. Przykładowo mogą to być domy kultury, budynki straży pożarnej, hale sportowe, okolice kościołów.

System modułowy i elastyczny

remoteLocker™ Jest to elastyczne rozwiązanie, które mogą być specjalnie zaprojektowane w celu dopasowania do indywidualnych wymagań i przestrzeni. Dodatkowe moduły można dodać w dowolnym momencie w przyszłości, umożliwiając urządzeniu rosnąć z potrzebami biblioteki.

Łatwy w obsłudze interfejs

remoteLocker™ wykorzystuje nasze intuicyjne oprogramowanie skierowane na czytelników, zgodnie z ich oczekiwaniami w stosunku do biblioteki w zakresie samoobsługi. Interfejs zapewnia dostęp do ekranu dotykowego, aby odebrać i zwrócić posiadane pozycje.

Intuicyjna rezerwacja rozrządu

remoteLocker™ komunikuje się bezpośrednio z systemem bibliotecznym w punkcie odbioru i zwrotu, zapewniając, że okres wypożyczenia rozpoczyna się w dniu były one zbierane.

Wyposażony w technologię RFID HF dla szybszych transakcji

Technologia RFID umożliwia szybkie i łatwe zwroty kilku pozycji jednocześnie.

Duże pojemność skrytek

Dzięki dużej pojemności, czytelnicy są w stanie odebrać kilka pozycji z jednej skrytce.

Zdolność do obsługi zwrotów

remoteLocker™ może być skonfigurowany do przyjęcia zwracanych produktów w każdym trybie (zabezpieczone lub niezabezpieczone).

Pozycje są sprawdzane z powrotem w systemie bibliotecznym i przechowywane w zintegrowanym wózku z uchylnym dnem, do momentu aż personel je odbierze.

Dostępne kolory i folie graficzne

Biblioteki mogą wybierać z ponad 200 wariantów kolorystycznych, aby  dostosować wygląd urządzenia z dowolnym otoczeniem. Niestandardowe folie graficzne są bardzo popularnym sposobem na promowanie swojej biblioteki.

Wrzutnia Elibron
Wrzutnia Elibron

Szczegółowych informacji dotyczących oferowanych przez nas rozwiązań związanych z technologią RFID udzieli Państwu:

Jakub Krysiński
Wiceprezes Zarządu

e-mail: jakub.krysinski@mol.com.pl

tel.: 58 669 80 77