Jako producent oprogramowania MOL NET+ zajmujemy się zapewnianiem bezpieczeństwa Państwa danych wprowadzonych do systemu.
Jednocześnie chcielibyśmy wesprzeć Państwa w zachowaniu najwyższego bezpieczeństwa podczas logowania.

W tym artykule opisujemy:

  1. Zwykłe środki bezpieczeństwa (prewencja)
  2. Postępowanie w razie podejrzenia włamania

Zwykłe środki bezpieczeństwa (prewencja)

1. Każda osoba korzystająca z systemu MOL NET+ powinna mieć swoje, osobiste konto zabezpieczone indywidualnym hasłem. Używanie jednego konta przez wiele osób prowadzi do obniżenia bezpieczeństwa i może stanowić naruszenie przepisów RODO (w szczególności preambuła 85 oraz Artykuł 5).

Konta bibliotekarzy można utworzyć w module „Inne”, na karcie „Bibliotekarz” na dwa sposoby:

  • Nadać uprawnienia istniejącemu czytelnikowi.
  • Dodać zupełnie nowe konto.

2. Używanie bezpiecznych kont mailowych. Istotne jest również bezpieczeństwo konta mailowego, ponieważ poprzez e-mail można zmienić hasło (zresetować).

Z tego powodu zalecamy korzystanie z konta z bezpiecznym mailem, najlepiej zabezpieczonym uwierzytelnianiem dwuskładnikowym. Np. konto w Gmail zabezpieczone za pomocą Google Authenticator.

3. Zablokuj nieużywane konta biblioteczne. Po odejściu pracownika z biblioteki ważne jest, aby od razu dezaktywować jego konto i tym samym odebrać prawa do edycji danych zawartych w MOL NET+.

Można to wykonać w module „Inne”, na karcie „Bibliotekarz” klikając w czerwoną ikonkę „Usuń uprawnienia” znajdującą się przy danym koncie.

Dokładamy wszelkich starań, aby zabezpieczyć Państwa dane przed nieuprawnionym dostępem. Wprowadzając większą kontrolę przy zarządzaniu dostępami do MOL NET+, wspierają nas Państwo w tym zadaniu.

4. Blokuj swój komputer. W codziennej pracy istotne jest by dbać od bezpieczeństwo swojego komputera. Komputer powinien być automatycznie blokowany, by uniemożliwić łatwy dostęp do zalogowanego konta. Można to zrobić w oknie „Ustawienia wygaszacza ekranu”.

Przy odchodzeniu od komputera można też wcisnąć na klawiaturze [Windows] + [L] („L” jak „lock”).

Zobacz też dalsze informacje o bezpieczeństwie Twojego komputera: Bezpieczeństwo i aktualizacja przeglądarki internetowej.

Postępowanie w razie podejrzenia włamania

Jeśli zauważą Państwo dziwne operacje w danych książek lub czytelników wykonanego kontem bibliotekarskim, to proszę zrobić tak:

  1. Zmień hasło w CUFS do swojego konta.

  2. Zablokuj pozostałe konta (czyli odbierz im uprawnienia bibliotekarza).

  3. Zgłoś nam problem w Strefie klienta. Unikaj zmian w programie do czasu naszej wstępnej diagnozy.

  4. Na wszelki wypadek zmień hasło do konta e-mail (zależne od dostawcy np. Gmail, Onet, WP).

Dodatkowo, jeśli masz jedno, grupowe konto w bibliotece:

  1. Jeśli nie było to zrobione wcześniej, to przygotuj bezpieczne konto e-mail, najlepiej zabezpieczonym uwierzytelnianiem dwuskładnikowym. Np. utwórz konto w Gmail zabezpieczone za pomocą Google Authenticator.

  2. W MOL NET+ dodaj nowe konto indywidualne z nowym mailem (w module „Inne”, na karcie „Bibliotekarz”).

  3. Zaloguj się za pomoc nowego maila w CUFS (założyć nowe konto w CUFS firmy Vulcan): bazawiedzy.vulcan: Jak po raz pierwszy zalogować się do systemu MOL NET+.

  4. Upewnij się, że nowe konto działa poprawnie i usuń uprawnienia starego konta. Można to wykonać w module „Inne”, w zakładce „Bibliotekarz” klikając w czerwoną ikonkę „Usuń uprawnienia” znajdującą się przy danym koncie.

Słowa kluczowe: MOL NET+