MOL NET+ - aktualizacja 20.3

Data wydarzenia: 2021-08-19
Miejsce wydarzenia: MOL
MOL NET+

Z wielką przyjemnością informujemy, że dzięki partnerstwu z wydawcą Nowa Era system MOL NET+ został wzbogacony o zupełnie nowy moduł – Zamówienia. Mamy nadzieję, że znacząco przyśpieszy to opracowanie darmowych podręczników. Moduł zamówień wspiera procesy:

 • przeliczania dostarczonych przez wydawcę Nowa Era podręczników i raportowania ewentualnych rozbieżności między dostawą a zamówieniem,
 • katalogowania egzemplarzy w wybranej księdze inwentarzowej (automatyczne pobieranie opisów bibliograficznych i okładek pozycji; szybkie dodawanie egzemplarzy w odopowiedniej liczbie).

Aktualizacja systemu zawiera także realizację wielu Państwa postulatów:

 • Dodany został nowy typ opisu bibliograficznego „Gry i zestawy” przeznaczony do katalogowania gier planszowych, zestawów edukacyjnych itp.
 • Możliwość wydruku dowolnej listy czytelników poprzez zaznaczenie ich na liście „Czytelnicy” w module „Udostępnianie”. Wydruk wywołujemy za pomocą akcji masowej „Drukuj listę czytelników”.
 • Dodany został słownik sygnatur zasobów, który pozwala na usunięcie nieużywanych czy błędnych sygnatur. Słownik dostępny jest w module „Gromadzenie” w nowej zakładce „Sygnatury”.
 • Możliwość przeskoczenia do konkretnego numeru inwentarzowego w księdzie inwentarzowej (zachowując widoczność sąsiednich numerów). Okienko do przeszukiwania księgi umieszczone zostało nad listą egzemplarzy po prawej stronie.
 • W księdze inwentarzowej oraz na liście egzemplarzy dostępnej w module „Opracowanie” informacja o statusie egzemplarza uwzględnia obecnie rezerwacje oraz blokadę spowodowaną kwarantanną.
 • Dodatkowa możliwość szybkiego nadawania kodów kreskowych (bez otwierania edycji zasobu) dostępna do tej pory w księdze inwentarzowej dostępna jest także podczas edycji zasobów przy opisie bibliograficznym w module „Opracowanie”.
 • Możliwość dodania w stopce katalogu dla czytelników (OPAC) linków do dowolnych dokumentów. Pozwala to zaprezentować czytelnikom dokumenty jak m.in. „Regulamin biblioteki” czy „Deklaracja dostępności”. Dokumenty dodać można w module „Ustawienia” w gałęzi „Dokumenty zewnętrzne”.
 • Raport „Wydruk nabytków” uzyskał w konfiguracji filtr pozwalający otrzymać zasoby zawierające konkretny nr dowodu wpływu.
 • Raport „Zestawienia” dostępny jest obecnie w module „Inne” w zakładce „Raporty” zawierając konfigurację pozwalającą na dodanie listy egzemplarzy.
 • Informacji o przynależności pozycji do bibliografii prezentowana jest obecnie na liście wyników wyszukiwania oraz w podglądzie konkretnej pozycji.
 • W opisie bibliograficznym artykułu można teraz dodać powiązanie do dokumentu macierzystego. Informacja ta pojawia się w katalogu online dla czytelników. Kliknięcie w powiązany dokument macierzysty wyszukuje go w katalogu online.

Poprawki wysyłki powiadomień mailowych dla czytelników. Chroniąc wysyłane przez MOL NET+ automatyczne powiadomienia o zmianach w statusach rezerwacji i zamówień przed kwalifikacją jako poczta niechciana dodany został mechanizm weryfikacji maila. Każdy czytelnik, który zalogował się do katalogu online uzyskał już status „mail zweryfikowany”. Pozostali czytelnicy otrzymają prośbę o weryfikację podczas wysyłki następnego powiadomienia. Informacja o statusie weryfikacji znajduje się w koncie czytelnika pod zdjęciem. Powiadomienia wysyłane będą tylko do czytelników ze zweryfikowanym adresem e-mail. W razie potrzeby wysyłkę maila z prośbą o weryfikację można wywołać klikając w koncie czytelnika na „Akcje na koncie” → „Wyślij mail do weryfikacji adresu email czytelnika”.

Słowa kluczowe: aktualizacja, MOL NET+