Koniec wsparcia dla przestarzałych przeglądarek

Data wydarzenia: 2022-03-09
Zalecane przeglądarki: Firefox. Chrome, Edge

Odkładaliśmy tą decyzję i rozumiemy, że nie można tego zrobić z dnia na dzień. Jednak w drugiej połowie 2022 kończymy wsparcie dla przestarzałych przeglądarek internetowych. W tym całkowicie kończymy wsparcie dla przeglądarki Internet Explorer (zwracamy uwagę, że IE nie miało znaczących aktualizacji od 9 lat). Wycofamy również wsparcie dla przeglądarek z Windows XP oraz Visty (XP nie dostaje aktualizacji od ok. 5 lat od Microsoft). To już nie jest nawet kwestia samego systemu, ale od 5 lat same przeglądarki internetowe nie dostają aktualizacji na XP (najdłużej wydawany był Firefox, ale nawet on miał ostatnią aktualizację w 2017 roku). Zarówno Firefox jak i Google Chrome od 2017 do 2022 roku miały już ok. 50 znaczących aktualizacji.

W ostatnich latach przeglądarki internetowe przeszły duże zmiany. Co więcej, korzystanie z Windows XP i starych przeglądarek jest niebezpieczne dla Państwa komputerów i danych biblioteki. Nasze oprogramowanie jak MOL NET+ czy LibraNET może przestać się uruchamiać na starych przeglądarkach, bądź stare przeglądarki nie będą w stanie obsłużyć nowych funkcji. Wydarzy się to najpóźniej na koniec 2022. Zalecamy jak najszybsze działanie. Najlepiej jeszcze przed wakacjami tego roku!

Osoby korzystające ze starego systemu operacyjnego Windows XP oraz Vista zachęcamy do zmiany na nowszą wersję lub inny system operacyjny. Wszystkim innymi przypominamy o konieczności regularnej aktualizacji swojego oprogramowania (w tym przeglądarki i systemu operacyjnego). Aktualizacja przeglądarki internetowej jest zwykle prosta i często wręcz automatyczna. W razie wątpliwości można poprosić o pomoc lepiej zorientowaną osobę. Jeśli nie wiesz jaką masz przeglądarkę zajrzyj na naszą stronę z informacją o przeglądarce. Więcej w naszym artykule: Bezpieczeństwo i aktualizacja przeglądarki internetowej.

Poniżej zamieszczamy parę zrzutów ekranu z naszego programu MOL NET+ działającego na ZorinOS lite. ZorinOS to lekki system operacyjny, który wygląda podobnie do Windowsa i może być zainstalowany zamiast niego na starym komputerze. Do podstawowych aplikacji powinno wystarczyć nawet 2 GB RAM i procesor 2-rdzeniowy o prędkości 2.5 GHz. Dla porównania obecnie najtańsze komputery stacjonarne są sprzedawane z 8 GB RAM i z procesorami 4-wątkowymi o prędkości nawet 4 GHz.

Słowa kluczowe: MOL NET+, Libra NET