MOL Optivum 16.0.8

Data wydarzenia: 2023-02-17
Miejsce wydarzenia: MOL
MOL Optivum

Wydaliśmy nową wersję MOL Optivum (16.0.8). Aktualizację można pobać ze strony naszego dystrybutora – firmy Vulcan. Z programu można korzystać w różnych wersjach systemu Windows (aż od Windows XP do Windows 11). Przypominamy jednak, że Windows XP został wycofany przez Microsoft i należy możliwie szybko przenieść się na komputer z jedną z nowszych wersji (przynajmniej na Windows 7).

Zmiany w MOL Optivum

Opracowanie

Aktualizacja adresu Biblioteki Narodowej (do pobierania opisów). Wykonaliśmy aktualizację adresu do pobierania opisów w związku ze zmianą zapowiedzianą niedawno przez BN. Już w styczniu 2023 Biblioteka Narodowa oficjalnie uruchomiła nowy adres dla protokołu Z39.50. W związku z tym trzeba zaktualizować MOL Optivum, żeby móc nadal korzystać z pobierania opisów z BN. Na marginesie dodamy, że nasz drugi program, MOL NET+, nie będzie dotknięty tym problemem.

Gromadzenie

Poprawki w procesie skontrum. Wykonaliśmy poprawki związane m.in. z otwieraniem i zamykaniem skontrum. Dodaliśmy również obsługę dokumentów kartograficznych (map) w skontrum. Skontrum powinny podlegać wszystkie egzemplarze poza pojedynczymi zeszytami czasopism i kartoteką. Czyli wszystko co ma numer inwentarzowy powinno teraz podlegać skontrum.

Zmiana w protokole skontrum. Kolumna „nieodnalezione” podawała liczbę braków względnych (nieodnalezionych po raz pierwszy). Teraz będzie podawać liczbę wszystkich nieodnalezionych książek z danego skontrum (czyli sumy braków względnych i bezwzględnych).

Inne

Ikony dokumentów i głównego paska. Wprowadziliśmy parę poprawek graficznych, żeby interfejs był bardziej czytelny. Mamy nadzieję, że usprawni to Państwa pracę.

Katalog dla czytelników (OPAC)

Oznaczenia tomu w wyszukiwaniu. W wyszukiwaniu (na liście opisów) czasami nie pojawiało się oznaczenie tomu z opisu bibliograficznego. Problem został poprawiony.

Zmiany w strukturze i stylach. Wykonaliśmy niewielkie zmiany w strukturze HTML i zmieniliśmy sposób ładowania CSS. Plik style.css może być teraz pusty lub zawierać wyłącznie dodatkowe style. Nie zalecamy jednak zbyt dużych zmian, o ile nie ma się doświadczenia w budowaniu CSS. W szczególności trzeba znać koncepcję specificity dla selektorów.

Przejście na MOL NET+

Przy okazji chcielibyśmy przypomnieć o naszym nowym programie – MOL NET+. Nie ukrywamy, że to na tym nowym programie obecnie się skupiamy — dostaje on aktualizacje częściej i ma różne nowe funkcje. Aktualizacja wymaga również mniej wysiłku, a w zasadzie w ogóle go nie wymaga od Państwa, bo nasi specjaliści wykonują aktualizacje po godzinach pracy biblioteki.

Program jest zbudowany w nowszych technologiach, ale działa dosyć podobnie jak poprzedni. Jeśli znasz już MOL Optivum, to MOL NET+ nie będzie szczególnie skomplikowany (dużo jest niemal identycznych okienek i tabel). Dodatkowo więcej akcji w tabelach jest pod ręką, więc nawet łatwiej jest je wykonać.

Pobieranie z Biblioteki Narodowej jest jeszcze prostsze i ma więcej opcji filtrowania. Dzięki temu szybciej można wprowadzać nowe książki.

Jeszcze prościej jest z podręcznikami w MOL NET+, bo wystarczy wpisać numer faktury z wydawnictwa Nowa Era i wszystko robi się niemal samo. To znaczy pobierane są opisy podręczników i w paru kliknięciach można dodać setki egzemplarzy do programu.

Również czytelnicy pozytywnie odczują zmiany. Wyszukiwanie w OPAC działa o wiele szybciej i jest bardziej skuteczne. Program rozumie np. odmianę wyrazów, a sortowanie po trafności pokazuje wyżej szukane egzemplarze. OPAC w MOL NET+ jest również zgodny z ustawą o dostępności (WCAG), co może być ważne ze względów prawnych, ale też praktycznych (bardziej czytelny katalog). No i wreszcie katalog biblioteki może się znaleźć bliżej czytelników — nowy OPAC działa na telefonach komórkowych (smartfonach) i tabletach.

Jeśli chcesz przejść na nowy program dowiedz się więcej o MOL NET+ lub od razu zamów MOL NET+.

Słowa kluczowe: aktualizacja, MOL Optivum